تاریخ : سه شنبه, ۲۹ خرداد , ۱۴۰۳ 12 ذو الحجة 1445 Tuesday, 18 June , 2024
295

تونل کبیر کوه تا دهه فجر زیر بار ترافیک می رود

  • کد خبر : 3186
  • ۲۸ خرداد ۱۴۰۲ - ۱۶:۳۲
تونل کبیر کوه تا دهه فجر زیر بار ترافیک می رود
مدیرکل راه و شهرسازی استان ایلام در بازدید تونل کبیر کوه از زیربار ترافیک رفتن این تونل تا دهه مبارک فجر خبر داد



به گزارش پایگاه خبری طلوع ایلام؛ مهندس فرشاد دوستی مدیرکل این دستگاه اجرایی در بازدید از تونل کبیر کوه گفت: تونل کبیر کوه و راههای طرفین آن در مجموع ۸۷ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.
مدیرکل راه و شهرسازی استان در خصوص آخرین وضعیت اجرایی تونل کبیر کوه گفت: طول تونل اصلی کبیرکوه چهار هزار و ۷۵۰ متر است که حفاری و کف برداری آن به پایان رسیده و هم اکنون پیمانکار مشغول عملیات لاینینگ و احداث جداول کناری هدایت آب و … آن می باشد وتا کنون نزدیک به ۳ هزار و پانصد مترازلاینینگ آن به انجام رسیده و طبق برنامه ریزی به عمل آمده در شرایط عادی و تأمین اعتبار پیش بینی می شود تا دهه مبارک فجر عملیات لاینینگ وزیرسازی و روسازی مسیر تونل اصلی به پایان برسد.
مدیرکل راه و شهرسازی استان افزود: درمسیر تونل کبیرکوه از سمت آبدانان ۱۱ کیلومتر عملیات راه سازی (۶ کیلومتر به سمت مورموری و دهلران و ۳ کیلومتر به سمت شهر آبدانان و ۲ کیلومتر رمپ و لوپ پل زیرگذر) در مرحله روسازی و آسفالت می باشد و پل زیر گذر آن نیزاحداث و تکمیل شده است.
فرشاد دوستی در خصوص مسیر تونل کبیر کوه از سمت شهرستان دره شهر نیز گفت: از سمت شهرستان دره شهر ۶،۵ کیلومتر راه سازی درحال انجام است که در این شش و نیم کیلومتر ۹ رشته تونل و یک دهنه گالاری( تونل مصنوعی) به طول بیش از ۲ هزار متر احداث شده و تا کنون نزدیک به ۱۶۰۰ مترلاینینگ این تونل‌ها که بیشتر آنها به صورت سه خطه به خاطر سراشیبی و ایجاد مسیر سبقت احداث شده اند به انجام رسیده است.
وی خاطر نشان کرد : از سمت دره شهر نیز طبق برنامه زمانبندی درصورت تأمین اعتبارو مساعد بودن شرایط پیش بینی می شود تا دهه مبارک فجراین قسمت از مسیر نیز تکمیل شود.
مدیرکل راه و شهرسازی استان خاطر نشان کرد: به لحاظ عملیات راهسازی تونل کبیر کوه و راههای ترفین تا دهه مبارک فجر تکمیل و امکان عبور وسایل نقلیه از این مسیر فراهم خواهر شد اما بهره برداری نهایی و زیر بار ترافیک رفتن تونل کبیر کوه طبق استانداردهای حمل و نقل منوط به تکمیل روشنایی و تهویه این تونل می باشد.
لازم به ذکر است تونل کبیرکوه بین شهرستان دره شهر و آبدانان قرار دارد وبابهره برداری از آن بیش از ۲۰۰ پیچ پر خطر و گردنه صعب العبور کبیرکوه حذف شده و در آینده تاثیر مهمی در توسعه منطقه به جهت اتصال استان‌های مرکزی به مرزهای بین المللی کشورعراق فراهم خواهد شد.

لینک کوتاه : https://tolouilam.ir/?p=3186

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0