تاریخ : یکشنبه, ۳ تیر , ۱۴۰۳ 17 ذو الحجة 1445 Sunday, 23 June , 2024
7

رشد ۱۳ درصدی اهدا خون در ایلام در نیمه نخست امسال

  • کد خبر : 2111
  • ۲۶ مهر ۱۴۰۰ - ۲۰:۰۸
رشد ۱۳ درصدی اهدا خون در ایلام در نیمه نخست امسال
مدیر کل انتقال خون استان ایلام از رشد بیش از 13 درصدی اهدا خون در نیمه نخست سالجاری خبر داد و گفت: همراهی و حضور مستمر اهدا کنندگان خون در مراکز و پایگاه‌های انتقال خون موجب توفیق خدمت رسانی به بیماران و نیازمندان به خون و فراورده‌های خونی در استان ایلام شده است.

به گزارش پایگاه خبری طلوع ایلام، دکتر «مهدی اکبری دهبالایی» با بیان اینکه در ۶ ماهه نخست امسال تعداد ۸ هزار و ۴۸۲ نفر مراجعه کننده اهدا خون داشته‌ایم، اظهار کرد: در این مدت از ۷ هزار و ۱۶۷ نفر خونگیری صورت گرفته است.
مدیر کل انتقال خون استان ایلام با اشاره به اینکه در نیمه نخست امسال شاهد رشد بیش از ۱۳ درصدی در خونگیری و ۱۶ درصدی در مراجعه برای اهدا خون بوده‌ایم، افزود: ۶۱۷ نفر در شهرستان‌های مهران، هلیلان، ایوان، ملکشاهی و چرداول برای اهدا خون به تیم‌های سیار خونگیری انتقال خون مراجعه کرده‌اند که از مجموع مراجعه این افراد، تعداد ۵۸۲ واحد خونگیری انجام شده است.
اکبری دهبالایی در ادامه با بیان اینکه در نیمه نخست سال گذشته تعداد ۶ هزار و ۵۰۵ نفر مراجعه کننده برای اهدا خون داشته‌ایم، گفت: در این مدت از ۶ هزار و ۳۹۷ نفر اهدا کننده خونگیری صورت گرفته است.
وی عنوان کرد: در ۶ ماهه نخست امسال ۹ هزار و ۹۷۳ واحد خون و فرآورده‌های خونی در بین مراکز درمانی استان ایلام پخش شده که شامل ۱ هزار و ۶۳ واحد خون فیلتره، ۴ هزار و ۹۷۶ واحد گلبول قرمز متراکم، ۱ هزار و ۸۷۲ واحد پلاسمای تازه منجمد شده، ۵۵۶ واحد رسوب کرایو، ۱ هزار و ۴۱۷ واحد پلاکت، ۲۲ واحد پلاکت آفرزیس و ۶۷ واحد گلبول قرمز شسته شده بوده است.
مدیر کل انتقال خون استان ایلام ادامه داد: در نیمه نخست سال ۹۹ نیز تعداد ۸ هزار و ۵۱۶ واحد خون و فرآورده‌های خونی در بین مراکز درمانی استان ایلام توزیع شده که شامل ۱ هزار و ۲۲۶ واحد خون فیلتره، ۴ هزار و ۱۲۵ واحد گلبول قرمز متراکم، ۱ هزار و ۲۹۸ واحد پلاکت، ۱ هزار و ۲۹۰ واحد پلاسمای تازه منجمد شده، ۵۲۰ واحد رسوب کرایو، ۲ واحد پلاکت آفرزیس و ۵۵ واحد گلبول قرمز شسته شده است.
اکبری دهبالایی در ادامه تشریح فعالیت‌های صورت گرفته اداره کل انتقال خون تصریح کرد: در ۶ ماهه نخست سال جاری ۲۸ مراجعه اهدا پلاکت آفرزیس داشته‌ایم که از این تعداد ۲۳ مورد انجام شده این در حالی است که در مدت مشابه سال گذشته تنها ۲ مورد بوده است.
وی به حضور مستمر تیم‌های سیار خونگیری در شهرستان‌های استان ایلام اشاره و بیان کرد: در تلاشیم تا با تجهیز و راه اندازی سامانه سیار خونگیری بتوانیم حضور خود را در سطح همه شهرستان‌ها به صورا کاملا فعال داشته باشیم.
مدیر کل انتقال خون استان ایلام یادآور شد: خوشبختانه با پیگیری‌های انجام شده و با توجه به نیاز مبرم و بعد مسافتی شهرستان مرزی دهلران با مرکز استان توانستیم تیم سیار خونگیری را در این شهرستان مستقر کنیم و در تلاشیم که با همکاری فرمانداری ویژه دهلران بتوانیم ساختمان پایگاه انتقال خون این شهرستان احداث شود.
اکبری دهبالایی با تاکید بر اینکه نیاز به اهدا خون همیشگی است، اضافه کرد: خوشبختانه مردم نوع دوست استان ایلام همواره خالصانه با اهدا خون خود یار و یاور بیماران و نیازمندان به خون بوده‌اند که جای تقدیر و تشکر فراوان دارد.
اکبری دهبالایی با بیان اینکه بیماران همیشه و در همه حال چشم به راه اهدا کنندگان خون، این ناجیان حیات و اسوه‌های ایثار و نوع دوستی هستند، اظهار کرد: با توجه به اینکه تاریخ انقضای پلاکت و دیگر سلول‌های خونی بین ۳ تا ۳۵ روز است لذا نیاز به حضور اهدا کنندگان خون در مراکز اهدا برای انجام این اقدام خدا پسندانه همواره احساس می‌شود.

لینک کوتاه : https://tolouilam.ir/?p=2111

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0