تاریخ : یکشنبه, ۳۰ اردیبهشت , ۱۴۰۳ 12 ذو القعدة 1445 Sunday, 19 May , 2024
6

کمبود رابط زبان اشاره ناشنوایان در ایلام

  • کد خبر : 2070
  • ۰۸ مهر ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۹
کمبود رابط زبان اشاره ناشنوایان در ایلام
معاون توانبخشی بهزیستی ایلام گفت: این استان متاسفانه با کمبود رابط زبان اشاره ویژه ناشنوایان مواجه است.

به گزارش پایگاه خبری طلوع ایلام،«حسین نورعلیوند» به مناسبت روز جهانی ناشنوایان گفت: متاسفانه تمایل به کسب آموزش زبان اشاره در این استان بسیار پایین بوده بطوریکه تعداد انگشت شماری رابط ناشنوا در این استان وجود دارد.

وی با ذکر اینکه زبان اشاره به عنوان زبان ناشنوایان یکی از مهمترین نیازهای این قشر است، افزود: علاوه بر این عموم مردم نیز برای کمک به سهولت برقراری ارتباط با افراد دارای معلولیت ناشنوایی به عنوان شهروندان جامعه باید با زبان اشاره داشته باشند.

وی به دیگر مشکلات ناشنوایان در این استان اشاره کرد و گفت: هزینه بالای وسایل کمک توانبخشی، بی میلی کارفرمایان برای جذب افراد ناشنوا، ازدواج، اشتغال و پایین بودن نرخ مستمری دریافتی را از جمله عمده مشکلات این قشر عنوان کرد.

وی تعداد کل ناشنوایان استان را دو هزار و ۱۷۰ نفر اعلام کرد و‌گفت: این افراد علاوه بر پرداخت مستمری خدمات غیر مستمر نظیر توزیع وسایل کمک توانبخشی به این افراد در طول سال ارایه می شود.

معاون توانبخشی بهزیستی ایلام همچنین در ادامه به مناسبت ۹مهرماه روز جهانی سالمندان اشاره کرد و گفت: در استان ایلام در مجموع پنج هزار و ۸۶۸ سالمند زیر پوشش حمایت این اداره کل قرار دارند که از این شمار سه هزار و ۸۳۸نفر حوزه اجتماعی و مابقی در حوزه توانبخشی خدمت دریافت می کنند.

نورعلیوند با ذکر اینکه از این تعداد ۵۳نفر در مراکز نگهداری شبانه روزی هستند افزود: ۳۵نفر از این تعداد زن و ۱۸نفر نیز مرد هستند.

وی به خدمات طرح ویزیت در منزل سالمندان اشاره کرد و گفت: این طرح در چهار شهرستان استان با هدف خدمات دهی به سالمندان در منزل و جلوگیری از سپردن آنها به مراکز نگهداری بهزیستی اجرا و ۲۸۴سالمند با کهولت سن از آن برخوردارند.

وی توزیع وسایل کمک توانبخشی و وسایل کمک مصرفی نظیر ویلچر، عصا، واکر، تخت بیمارستانی، تشک مواج و پوشینه در بین سه هزار و ۸۰۰ سالمند در شهرستانهای مختلف استان، ارایه خدمات طرح توانبخشی مبتنی بر خانواده و اجرای طرح توانبخشی مراقبین مبتنی بر خانواده به سالمندان در شهرستانهای ایلام، چرداول و دره شهر را از جمله عمده خدمات ارایه شده به سالمندان توسط این اداره کل عنوان کرد.

وی ایجاد محیط دوستدار سالمند را یکی از نیازهای سالمندان در این استان عنوان کرد که به عنوان مصوبه شورای سالمندان در دستور کار قرار گرفته و با همکاری شهرداری ها و سایر دستگاه های مرتبط تاکنون در شماری از خیابان ها و پارک های مرکز استان و برخی شهرستانها ایجاد شده است.

نورعلیوند نرخ جمعیت سالمندی در این استان را ۸٫۵ درصد اعلام کرد و گفت: هم اینک در مجموع بیش از ۴۹هزار سالمند در استان ایلام وجود دارد.

لینک کوتاه : https://tolouilam.ir/?p=2070

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 1در انتظار بررسی : 1انتشار یافته : 0