تاریخ : سه شنبه, ۸ خرداد , ۱۴۰۳ 21 ذو القعدة 1445 Tuesday, 28 May , 2024
6
دکتر شعبانیان معاون امور جنگل سازمان در دومین روز از گردهمایی مدیران کل منابع طبیعی و آبخیزداری منطقه دو کشور:

احیاء جنگل های زاگرس بدون همکاری مردم امکان پذیر نیست!

  • کد خبر : 2627
  • ۲۴ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۳:۱۳
احیاء جنگل های زاگرس بدون همکاری مردم امکان پذیر نیست!
مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گفت: طرح مشترک «سیدالشهدا» با کشور عراق نیز به منظور تثبیت کانون های گرد و غبار و مهار ریزگردها رایزنی شده و توسط استاندار و رئیس سازمان در حال پیگیری می باشد.

به گزارش پایگاه خبری طلوع ایلام؛در حاشیه برگزاری این مراسم دکتر شعبانیان معاون امور جنگل سازمان در گزارش با صدا و سیمای مرکز استان گفت: بحث جنگل کاری های اجتماعی با مشارکت مردم باید انجام شود زیرا احیاء جنگل های زاگرس بدون همکاری مردم امکان پذیر نیست.

وی افزود: یکی از مشکلاتی که جنگل های زاگرس را تهدید می کند پیر شدن این جنگل هاست که می توان با برگرداندن تعادل زیستی به این جنگل ها مشکل آفات و بیماری خود به خود حل خواهد شد.

وی در ادامه گفت: در حال حاضر کارگروهی در سطح دولت با ریاست معاون اول رئیس جمهور تشکیل شده و سندی برای احیاء جنگل های زاگرس تهیه شده که یکی از اهداف این گردهمایی بررسی این سند می باشد که با اجرایی شدن آن تا حدی مشکلات جنگل های زاگرس حل خواهد شد.

معاون امور جنگل سازمان افزود: در اولین روز از این گردهمایی بازدیدی از نهالستان مادر تخصصی ایوان داشتیم و کارهای بسیار خوبی در این حوزه انجام گرفته که امید است این مدل فعالیت ها در تمام حوزه زاگرس اجرایی شود.

در ادامه نیز دکتر احمدی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان گفت: نتیجه مطالعات انجام شده بالغ بر ۷۰ هزار هکتار جنگل کاری برای ۴۳۰ کیلومتر می باشد که تا الان حدود ۱۶ هزار هکتار با کمک سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور از محل اعتبارات ملی و استانی عملیاتی شده و با سرعت در حال اجراست.

وی افزود: طرح مشترک سیدالشهدا با کشور عراق نیز به منظور تثبیت کانون های گرد و غبار و مهار ریزگردها رایزنی شده و توسط استاندار و رئیس سازمان در حال پیگیری می باشد.

در پایان نیز سرهنگ اکبری فرمانده یگان حفاظت سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور گفت: در دوسال اخیر حدود ۱۰۰ هزار قلم تجهیزات اطفاء حریق و تجهیزات حفاظتی در اختیار استان های کشور قرار گرفتند و در سال ۱۴۰۰ نیز ۲۳۰۰ قلم تجهیزات در اختیار استان ها قرار داده شد.

وی افزود: امسال نیز با تأمین اعتبار صورت گرفته حدود ۱۳۰ دستگاه موتورسیکلت مناسب برای گشت زنی در عرصه های منابع طبیعی به استان ها واگذار شده و امروز نیز دوهزار قلم تجهیزات حفاظتی و اطفاء حریق در اختیار استان ایلام قرار داده شد.

وی در ادامه گفت: در سال ۱۴۰۰ با اقدامات گسترده ای که در چهار سطح پیش بینی، پیش گیری، کشف و اطفاء حریق در سطح سازمان و ادارات کل صورت گرفته ۴۶ درصد از جهت تعداد و ۴۶ درصد نیز از جهت مساحت کاهش حریق را شاهد بودیم و در استان ایلام امسال هیچ گونه حریقی رخ نداده است که نشانه توان عملیاتی نیروهای یگان حفاظت استان ایلام می باشد.

لینک کوتاه : https://tolouilam.ir/?p=2627

برچسب ها

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 1در انتظار بررسی : 1انتشار یافته : 0